Foça Alaca Cami - Bosna Hersek - Sama İnşaat

SAMA INŞAAT
Tarihe Dokunan Sanat
İçeriğe git

Foça Alaca Cami - Bosna Hersek

Restorasyonlar > Tamamlanan Çalışmalar
Bosna Hersek'in Foça kentinde, 1992 yılında şehri işgal eden Sırp birlikleri tarafından yıkılan ve Vakıflar Genel Müdürlüğü'nce yeniden inşa edilecek tarihi Alaca Camisi'nde inşaat çalışmaları başladı.
Osmanlı Devleti tarafından Balkanlar'da yaptırılan nadide tarihi camilerden biri olan ancak Bosna Savaşı sırasında Sırp güçlerince tamamen yıkılan Bosna Hersek'in Foça kentindeki Alaca Camisi'nde 22 yıl sonra tekrar ezan okunacak.
Cuma namazının ardından inşaat çalışmalarının başlaması dolayısıyla düzenlenen törene Bosna Hersek Reis-ul Uleması Hüseyin Kavazoviç, Gorajde Müftüsü Remziya Pitiç, Saraybosna Din İşleri Müşaviri Hasan Atlı ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Alaca Camisi'nin temellerine ilk tuğlayı yerleştiren Bosna Hersek Reis-ul UlemasıKavazoviç, burada yaptığı konuşmada, insanlar arasında iyi niyetin mevcut olduğu sürece hiçbir şeyin imkansız olmadığını söyledi.
Alaca Camisi'nin restore edilmesinin Foça şehrinde yaşayan Boşnaklar ve Sırplar için yeni bir dönemin başlaması temennisinde bulunan Kavazoviç, "Alaca Camisi de bahsettiğim iyi niyetin bir sembolüydü. Alaca Camisi'nin inşa edilmesinden sonra Foça şehri ortaya çıktı. Bugün Foça hala burada ve inşallah Alaca Camisi de şehriyle birlikte tekrar burada olacak" diye konuştu.
Kavazoviç, Alaca Camisi ile diğer dini yapıların restore edilmesinin, insanlar arasındaki güvenin güçlenmesine ve birlikteliğine katkıda bulunduğunu kaydetti.
Samabuttim İş Merkezi Altınova Mahallesi 518 Sokak No: 1/1 Osmangazi BURSA
Telefon : 90 (224) 329 5555 // Faks : 90 (224) 329 5556
İçeriğe dön